© 2026 Getty Images
zondag, 15 maart 2026 om 11:37
Ferrari-teambaas Fred Vasseur heeft toegegeven dat hij tijdens de Chinese Grand Prix angstige momenten heeft beleefd. Zijn coureurs Charles Leclerc en Lewis Hamilton vochten het grootste deel van de race een fel duel uit om de derde plaats. De strijd leverde spectaculaire beelden op, maar zorgde ook voor spanning in de Ferrari-garage.
De zevenvoudig wereldkampioen nam uiteindelijk de beslissende voorsprong in ronde 40 en vergrootte de marge tot 3,6 seconden bij de finish. Voor Lewis Hamilton betekende het zijn eerste podiumplaats in Ferrari-kleuren, een moment dat hij omschreef als een van zijn meest plezierige races ooit in de Formule 1.
Vasseur eerlijk over angstmomenten
Tegenover Sky Germany gaf Vasseur toe dat de situatie niet altijd comfortabel was om aan te zien. "Ik moet eerlijk zijn, soms ben je een beetje bang. Maar ik vertrouw erop dat zij de controle hadden en dat er iets kan gebeuren." De Fransman benadrukte wel dat het voor een team lastig is om in zo'n situatie de posities te bevriezen. "Ik denk dat ze professioneel zijn en ik heb er echt van genoten."
Het gevecht tussen beide Ferrari-coureurs ontstond nadat ze in het eerste deel van de race met George Russell hadden gestreden om de tweede plaats. Hamilton had de race zelfs kort aangevoerd in de openingsronde, voordat polesitter Kimi Antonelli hem inhaalde. Na de safety car-interventie vochten de Ferrari's nog vijftien ronden met Russell, maar de Mercedes-coureur had in de tweede helft van de race duidelijk meer snelheid.
Leclerc genoot van eerlijk gevecht
Voor Charles Leclerc was het een race om van te genieten, ondanks het verlies van de podiumplaats. "Ik heb er echt van genoten. Ik weet niet zeker of het team hetzelfde zal zeggen als je het hen vraagt, maar ik heb er echt van genoten." De Monegask prees de nieuwe reglementen die voor vermakelijk racen zorgen dankzij het energiemanagement.
Het Energiemanagement Dilemma: Waarom Ferrari Snelheid Offerde
Leclerc's opmerking over "tactische spelletjes" raakt de kern van F1's grootste verandering in 2026. Het energiemanagement domineert nu de racestrategie op een manier die we sinds de introductie van hybride motoren in 2014 niet meer gezien hebben. Maar waar ligt precies het verschil?
De nieuwe krachtbronregels verdubbelen bijna het elektrische vermogen, van 120 kW naar 350 kW. Dat klinkt indrukwekkend, maar creëert een constant dilemma: gebruik je elektrische energie voor een aanval, of spaar je het juist om je te verdedigen? Leclerc beschrijft hoe beide coureurs vroeg remden in de laatste bocht, bewust tijd verliezend om hun batterij strategisch te beheren voor de volgende ronde. Geen wonder dat Russell simpelweg wegliep terwijl de Ferrari's met elkaar bezig waren.
Vasseur's angstmomenten zijn begrijpelijk als je beseft wat er op het spel staat. Hamilton's 105 overwinningen, waarvan 84 bij Mercedes, kwamen vooral in een era waar pure snelheid domineerde. Bij Ferrari pakte hij nu zijn 202e podium, zijn eerste in rood. Die 202 podiums verdelen zich over 350 races, een consistentie van 58 procent. Leclerc staat op 50 podiums uit 145 races, ongeveer 34 procent. Die cijfers tonen waarom Hamilton in een rechtstreeks gevecht vaak de bovenhand heeft: ervaring vertaalt zich naar betere beslissingen onder druk.
Ferrari's Teamgenoten Paradox: Geschiedenis Herhaalt Zich
Vasseur beweert nu van het gevecht te genieten, maar Ferrari's geschiedenis met sterke teamgenoten leest als een waarschuwing. We hebben dit scenario vaker gezien. Massa versus Alonso in 2010, toen Ferrari punten liet liggen door interne strijd. Vettel versus Leclerc in 2019, culminerend in de crash in Brazilië.
Het patroon is herkenbaar: vroeg in het seizoen krijgen beide coureurs vrijheid, maar zodra het kampioenschap op het spel staat, grijpt het team in. Met Leclerc's 8 overwinningen tegenover Hamilton's 105 lijkt de pikorde duidelijk, maar races winnen en kampioenschappen winnen zijn twee verschillende disciplines. Leclerc heeft in zijn 145 Grands Prix bewezen racesnelheid te hebben, Hamilton's 105 overwinningen uit 350 starts, dat is 30 procent, tonen echter aan hoe je die snelheid omzet in resultaat.
Vasseur's uitspraak "ik vertrouw erop dat zij de controle hadden" klinkt geruststellend. Maar interessant genoeg verloor Ferrari juist 2,8 seconden op Russell tijdens hun onderlinge gevecht. Dat is het echte probleem: niet dat ze elkaar raken, maar dat ze allebei langzamer worden. Als Red Bull of McLaren dichterbij komen in het constructeurskampioenschap, wordt deze luxe van vrij racen snel een liability.
"Eerlijk gezegd zijn deze auto's voor races best leuk. Het was gewoon een gave race," aldus Leclerc. "Ik denk dat het een heel eerlijk gevecht was, hard maar fair, wat mooi was. En dan is er ook veel tactiek vanuit de cockpit, wat echt cool is." Hij beschreef hoe beide coureurs tactische spelletjes speelden, waarbij ze bijvoorbeeld vroeg remden in de laatste bocht om strategisch voordeel te behalen met de energieverdeling.
Hamilton simpelweg sterker
De Ferrari-coureur erkende zonder omwegen dat zijn teamgenoot dit weekend gewoon beter was geweest. "Uiteindelijk was Lewis gewoon sterker en ik ben blij met zijn podium. Ik ben natuurlijk teleurgesteld dat ik het podium aan mijn kant mis, maar ik weet dat ik alles heb gegeven, en uiteindelijk was Lewis gewoon sterker dit weekend."
Het duel tussen beide coureurs illustreerde ook de uitdagingen van de nieuwe krachtbronregels in de Formule 1. Het energiemanagement speelt een grote rol, waardoor coureurs constant bezig zijn met het optimaliseren van hun deployment-strategie. Dit leidde tot een suboptimaal tempo ten opzichte van Russell in de slotfase, omdat beide Ferrari-coureurs bezig waren met hun onderlinge strijd in plaats van hun focus volledig op snelheid te richten.
Eerste podium voor Hamilton bij Ferrari
Voor Hamilton was het een bijzonder moment. De Brit maakte dit seizoen de overstap van Mercedes naar Ferrari en pakte in China zijn eerste trofee voor de Scuderia. Hij noemde de race achteraf een van de meest plezierige uit zijn hele carrière, mede dankzij het intense maar faire gevecht met zijn teamgenoot.
De race toonde aan dat Ferrari beschikt over twee coureurs die bereid zijn tot het uiterste te gaan, maar wel met respect voor elkaar. Vasseur zal de komende races ongetwijfeld nog meer van dit soort momenten meemaken, waarbij hij de balans moet vinden tussen zijn coureurs de vrijheid geven om te racen en het teambelang bewaken. Voor nu lijkt de onderlinge verstandhouding goed genoeg om beide coureurs hun gang te laten gaan, al zal dat bij nauwere titelstrijd mogelijk anders worden.
❮ Vorig bericht | Volgend bericht ❯
Reacties