Formule1nieuws.nl Menu
Advertentie
Opel keert terug naar racerij: Duits merk stapt in Formula E © 2026 Getty Images
Nieuws

Opel keert terug naar racerij: Duits merk stapt in Formula E

EK
Hoofdredacteur & Oprichter • 24 jaar ervaring

 vrijdag, 20 maart 2026 om 15:11

Het Duitse automerk Opel heeft aangekondigd vanaf volgend seizoen deel te nemen aan de Formule E. De fabrikant gaat met een volledig fabrieksteam aan de start wanneer de nieuwe Gen4-auto's worden geïntroduceerd. De aankondiging komt een dag nadat DS Automobiles bevestigde het kampioenschap te verlaten.

Opel komt het elektrische kampioenschap binnen met een vierjaarcontract en zal gebruikmaken van Stellantis-aandrijflijnen. Het team zal officieel door het leven gaan als Opel GSE Formula E Team, waarbij GSE staat voor Grand Sport Electric, het elektrische submerk van de fabrikant.

De timing van de toetreding is niet toevallig. DS en Opel vallen beide onder de Stellantis-paraplu, maar Opel komt binnen met een volledig nieuwe licentie. Dit betekent dat de Formule E in het seizoen 2026/27 uitbreidt naar twaalf teams en 24 auto's op de grid.

Nieuwe mijlpaal in elektrische strategie
CEO Florian Huettl ziet de stap als een logisch vervolg op de elektrische koers van het merk. "Deelname aan de Formule E markeert een nieuwe mijlpaal voor Opel op onze reis naar een elektrische toekomst. Met de overstap naar GEN4-auto's vanaf het komende seizoen zien we dit als het ideale moment om toe te treden tot deze spannende, volledig elektrische raceklasse."

De fabrikant wil via het raceprogramma laten zien waar het merk voor staat. "Ons Opel GSE Formula E Team zal demonstreren wat ons merk vertegenwoordigt: Duitse engineering, gedurfd design en geëlektrificeerde prestaties. Eigenschappen die ook van toepassing zijn op de volledig elektrische GSE-modellen van Opel, zoals de Mokka GSE en binnenkort de nieuwe Corsa GSE", aldus Huettl.

Ervaren leiding aan het roer
Jörg Schrott zal de rol van teambaas op zich nemen. Hij is tevens directeur van Opel Motorsport en heeft al een team van voertuig-, ontwikkelings- en strategie-ingenieurs om zich heen verzameld. Ook het operationele management is inmiddels samengesteld.

Stellantis' strategische herpositionering in elektrisch racen

De komst van Opel naar Formula E is meer dan een simpele teamwisseling binnen het Stellantis-imperium. Waar DS Automobiles na acht seizoenen vertrekt, komt Opel binnen met een volledig nieuwe licentie. Dat betekent geen overname van het bestaande DS Penske-team, maar daadwerkelijke gridexpansie naar 24 auto's. Een slimme zet van Stellantis: het concern behoudt toegang tot elektrische racetechnologie, maar verschuift de focus naar een merk met veel grotere verkoopvolumes en een sterker Europees dealernetwerk.

De timing rond de GEN4-introductie is cruciaal. Deze nieuwe generatie Formula E-bolides, die vanaf seizoen 2025/26 worden ingezet, brengen een technologische sprong met zich mee: meer vermogen (tot 350 kW in kwalificatie), verbeterde batterijcapaciteit en aerodynamische verfijningen. Voor een nieuw team betekent dit een gelijk speelveld zonder legacy-uitdagingen. Opel hoeft zich niet aan te passen aan bestaande GEN3-concepten, maar kan vanaf dag één optimaliseren voor het nieuwe reglement. Vergelijk het met de ground-effect transitie in F1: teams die fris begonnen hadden soms voordeel op teams met ingesleten ontwikkelingsrichtingen.

Wat opvalt is de inzet van Stellantis-aandrijflijnen. Dat suggereert gedeelde technologie met DS Penske's bestaande systemen, ontwikkeld door het concern. Formula E staat fabrikanten toe hun eigen aandrijflijn te ontwikkelen, wat de sport technisch relevant maakt. Opel profiteert hier van jarenlange Stellantis-investering in elektrische motorsport, zonder zelf de volledige ontwikkelingskosten te dragen. Slim uitgangspunt voor een rentree.

Van rallysport naar circuit: Opel's motorsporterfgoed herleeft

Opel's motorsporthistorie is rijker dan veel mensen beseffen. Denk aan de dominantie in de DTM met het Calibra-project, of de rally-successen van Walter Röhrl in de Ascona 400. Maar sinds 2013, na het stopzetten van het DTM-programma, is het stil geweest op internationaal niveau. De ADAC Opel Electric Rally Cup uit 2020 was een eerste voorzichtige stap terug, maar bleef beperkt tot Duitsland en junioren-ontwikkeling.

Formula E biedt Opel iets wat traditionele raceklassen niet meer kunnen: directe relevantie voor het productgamma. Elk Opel-model wordt tegen 2028 ook als elektrische variant aangeboden, de GSE-lijn staat centraal in de marketingstrategie. Race op zondag, verkoop op maandag werkt alleen als wat je racet lijkt op wat je verkoopt. In dat opzicht is Formula E voor Opel relevanter dan DTM ooit was. De technologie rond energiemanagement, regeneratief remmen en batterijoptimalisatie uit Formula E vertaalt zich rechtstreeks naar productverbetering. Geen wonder dat elf autofabrikanten inmiddels in het kampioenschap actief zijn.

De keuze voor Jörg Schrott als teambaas getuigt van serieuze ambities. Schrott kent Opel van binnen en buiten, leidde eerder hun Rally-programma's. Hij begrijpt hoe je fabriekssteun vertaalt naar resultaat op de baan. Met Rüsselsheim als operationele basis blijft alles dicht bij het moederschip, wat korte communicatielijnen garandeert tussen race-engineering en productieafdeling.

Het werk in Rüsselsheim, de thuisbasis van de fabrikant, is al in volle gang. De voorbereidingen voor de toetreding lopen volgens planning, met alle neuzen dezelfde kant op gericht voor het debuutseizoen.

De stap naar de Formule E komt vijf jaar nadat Opel de ADAC Opel Electric Rally Cup in het leven riep. Die rallycup voor elektrische auto's vormde de eerste serieuze elektrische motorsportactiviteit van het merk. De Formule E-toetreding is de volgende fase in deze ontwikkeling.

Positieve reactie vanuit kampioenschap
Jeff Dodds, CEO van de Formule E, toonde zich verheugd met de komst van het Duitse merk. "We zijn verheugd Opel te verwelkomen als nieuw fabrieksteam in de Formule E. Als sterk Duits merk met onderscheidende technische expertise en een fris, gedurfd imago brengt Opel een lange en roemrijke geschiedenis in de motorsport mee, plus een nieuwe dynamiek naar de startgrid."

Dodds benadrukte ook het belang van de toetreding voor het kampioenschap zelf. "De toewijding van Opel toont ook het belang van de Formule E voor mondiale autofabrikanten in de transitie naar elektrische mobiliteit."

De aankondiging vond plaats in de aanloop naar de eerste E-Prix in Madrid. Het timing van de bekendmaking, vlak na het vertrek van DS Automobiles, zorgt ervoor dat het kampioenschap qua deelnemersaantal zelfs groeit ondanks het wegvallen van een ander Stellantis-merk.

Voor Opel betekent de Formule E-toetreding een terugkeer naar het internationale racecircuit. Het merk heeft een rijke motorsporthistorie, met successen in disciplines variërend van rally tot toerwagens. De focus ligt nu volledig op elektrisch racen, passend bij de transformatie die het merk de afgelopen jaren heeft doorgemaakt richting volledig elektrische mobiliteit.


❮ Vorig bericht | Volgend bericht ❯

Reacties

;