Formule1nieuws.nl Menu
Norris baalt: 'Piastri verdiende zege Japan zonder safety car-pech' © 2026 Getty Images
Nieuws

Norris baalt: 'Piastri verdiende zege Japan zonder safety car-pech'

EK
Hoofdredacteur & Oprichter • 24 jaar ervaring

 woensdag, 01 april 2026 om 07:29

Lando Norris erkent dat teamgenoot Oscar Piastri de Grand Prix van Japan had moeten winnen. De Australiër verloor de leiding door een ongelukkig getimede safety car, waarna Andrea Kimi Antonelli met de zege aan de haal ging. McLaren mist daardoor de eerste overwinning van het seizoen.

Piastri maakte een sterke start vanaf de eerste startrij en schoot direct naar de leiding. De McLaren-coureur controleerde de race tot het moment dat hij naar binnen kwam voor zijn pitstop. Kort daarna werd de safety car ingezet, wat Antonelli een goedkope stop opleverde. De Mercedes-coureur ging er vervolgens met de winst vandoor.

"Het was een goede race van mijn kant", vertelde Lando Norris na afloop. "Natuurlijk ziet het er misschien beter uit met Oscar die als tweede finisht. Dat is een heel goed resultaat voor het team. Hij reed een zeer goede race en verdiende eerlijk gezegd de overwinning, als de safety car er niet was geweest."

McLaren worstelt met start van het seizoen
De Britse renstal slaagde er niet in om het sterke slot van 2025 door te trekken naar dit jaar. In de eerste drie races stond McLaren slechts één keer op het podium. De verwachtingen waren hooggespannen na het dominante einde van vorig seizoen, maar de realiteit pakt tot nu toe anders uit.

Norris eindigde in Japan als vijfde, terwijl Oscar Piastri het beste resultaat voor het team neerzette met zijn tweede plaats. De teleurstelling over de gemiste zege was duidelijk merkbaar bij de Brit. "Het zou goed zijn geweest om dat te zien", zei hij over de potentiële overwinning van zijn teamgenoot.

Positieve signalen ondanks tegenvallend resultaat
Ondanks het ontbreken van een zege ziet Norris lichtpuntjes in het optreden van McLaren in Japan. Het team presteerde een stuk beter dan tijdens de openingsraces van het seizoen. "De eerste paar weekenden waren niet zo goed, en dit weekend was veel beter voor ons", analyseerde de 26-jarige coureur.

Safety Car Timing: De Dunne Lijn Tussen Winst en Verlies

De pech van Piastri in Japan illustreert perfect hoe cruciaal pitstop-timing is in de moderne Formule 1. Wanneer een safety car uitkomt direct na jouw stop, verlies je gemiddeld 20 tot 25 seconden op coureurs die nog moeten binnenkomen. Zij krijgen namelijk een "gratis" pitstop, omdat het veld toch al langzaam rijdt. Antonelli profiteerde hier optimaal van, een scenario dat we vaker zagen dit seizoen.

Wat dit extra frustrerend maakt voor McLaren? Piastri had de race volledig onder controle. Hij leidde comfortabel en koos het juiste moment voor zijn stop, gebaseerd op bandenslijtage en strategie. Alles klopte. Maar in F1 telt soms geluk net zo hard als snelheid. Denk terug aan Verstappen in Abu Dhabi 2021, waar een late safety car de complete race op zijn kop zette. Of Leclerc in Monaco 2024, die door safety car-pech een zekere zege uit handen gaf.

Interessant is dat McLaren hier eigenlijk weinig aan kon doen. Teams kunnen niet voorspellen wanneer een safety car komt. Ze kunnen wel verschillende scenario's doorrekenen vooraf, maar uiteindelijk is het gokken. Piastri's tweede plaats voelt daarom als een overwinning die er niet kwam, puur door timing. Zijn racepace was sterk genoeg, dat staat buiten kijf.

McLaren's Seizoensstart: Historisch Perspectief op de Dip

Één podium in drie races, dat klinkt teleurstellend voor een team dat 2025 zo sterk afsloot. Maar historisch gezien is dit patroon niet ongebruikelijk. Ferrari maakte in 2017 een vergelijkbare ervaring: dominant einde van het seizoen, gevolgd door een moeizame start het jaar erna. Het probleem? Winterontwikkelingen die niet de verwachte stap opleverden, terwijl concurrenten wel progressie boekten.

McLaren bracht inderdaad geen updates mee naar Suzuka, toch was de performance beter. Dat suggereert dat het team vooral worstelde met setup en begrip van de auto tijdens de eerste races. Norris' vijfde plaats tegenover Piastri's tweede plek toont echter aan dat er nog werk aan de winkel is. Die inconsistentie tussen beide coureurs wijst op een auto die moeilijk af te stemmen is, mogelijk door een smal werkvenster.

Kijk je naar hun carrièrestatistieken, dan valt op dat Norris met 11 overwinningen tegenover Piastri's 9 meer ervaring heeft in het winnen. Toch was het dit weekend de Australiër die vooraan reed. Dat zegt iets over Piastri's groei als coureur, maar ook over de uitdaging voor McLaren om beide coureurs consistent competitief te krijgen. De komende races worden cruciaal: kunnen ze deze lijn doortrekken zonder grote updates? Dat zou betekenen dat het fundament van de auto goed zit, maar de finetuning tijd kost.

McLaren bracht geen grote updates mee naar het circuit van Suzuka, wat de verbetering des te opmerkelijker maakt. "We gaan de goede kant op, hoewel we niet zoveel dingen veranderden", legde Norris uit. "We hebben goede dingen aankomen, hoop ik. Het is al positief dat we zo'n sterke race neerzetten zoals we hier hadden."

Werk aan de winkel voor komende races
De Brit benadrukte dat McLaren nog niet waar het moet zijn. Het team identificeerde al verschillende punten die verbetering behoeven. "Er zijn dingen waarvan we weten dat we eraan moeten werken", gaf Norris toe. "Maar verder was het een goede dag voor McLaren."

De race in Japan toonde aan dat McLaren het potentieel heeft om vooraan mee te doen. Piastri's tempo aan de leiding bewees dat de auto competitief genoeg is voor topresultaten. Het was puur de timing van de safety car die roet in het eten gooide. Zonder die interventie had McLaren waarschijnlijk de eerste overwinning van 2026 binnen.

Het verschil tussen Norris' vijfde plaats en Piastri's tweede plek illustreert ook de uitdagingen waar het team voor staat. Consistentie over beide auto's blijft een aandachtspunt. De komende races moeten uitwijzen of McLaren de positieve lijn van Japan kan doortrekken en zich definitief kan mengen in de strijd om podiumplaatsen en overwinningen.

Voor Antonelli betekende de zege in Japan zijn eerste overwinning in de Formule 1. De Mercedes-coureur profiteerde optimaal van de safety car en hield vervolgens het hoofd koel om de overwinning veilig te stellen. Voor Piastri en McLaren rest de wetenschap dat de snelheid er wel is, maar dat het geluk dit keer ontbrak op het juiste moment.


❮ Vorig bericht | Volgend bericht ❯

Reacties

;