© McLaren
donderdag, 19 maart 2026 om 07:33
McLaren beleeft een dramatische seizoensstart. Terwijl Mercedes en Ferrari al twee keer achter elkaar een één-tweetje scoorden, kampt het team van Andrea Stella met technische problemen en teleurstellende resultaten. Oscar Piastri kwam in 2026 nog niet eens aan de start van een race, terwijl regerend wereldkampioen Lando Norris met 15 punten op de zesde plaats staat. De achterstand op koploper Mercedes bedraagt al 80 punten.
De reeks tegenslagen voor de regerend constructeurskampioen is pijnlijk. Piastri crashte tijdens zijn thuisrace in Australië voordat de lichten op groen gingen. Een week later in China vielen beide McLarens uit met elektrische problemen aan de aandrijflijn, waardoor ze de start niet eens haalden. Het enige lichtpuntje is Norris' vijfde plaats in Melbourne, aangevuld met de drie punten die Piastri in de sprintrace van Shanghai verzamelde.
Stella ziet mentale kracht bij coureurs
Teambaas Andrea Stella erkent de moeilijke situatie. "Het is zonder twijfel een zwaar moment. Als je bedenkt dat Oscar nog geen enkele race heeft kunnen starten dit seizoen, dan is dat behoorlijk lastig voor hem om te verwerken." Toch ziet de Italiaan positieve signalen. Na de uitvalbeurt in China sprak hij met beide coureurs en constateerde hij een opmerkelijke veerkracht.
"Wat we bij McLaren hebben opgebouwd sinds 2023 is een sterke cultuur en mentaliteit. Intern noemen we dat een winnaarsmindset. Een positieve houding die ons laat focussen op wat we kunnen beïnvloeden," legt Stella uit. In China viel er volgens hem weinig te beheersen, maar de lessen uit het verleden helpen het team door deze crisis heen.
Qatar en Vegas als fundament voor kampioenschap
Stella haalt herinneringen op aan vorig seizoen, toen McLaren zowel het coureurs- als constructeurskampioen won. "Ik heb het publiekelijk gezegd, maar zeker ook intern: de overwinning lag niet in Abu Dhabi. De overwinning lag in Qatar en Las Vegas, waar we strategische fouten maakten en gediskwalificeerd werden. De manier waarop we die moeilijkheden doorstonden, daar word je pas echt kampioen van."
Die filosofie past het team nu opnieuw toe. "Dit is onderdeel van dezelfde reis. De dagen waarop je moeilijkheden moet doorstaan, moet verwerken en moet gebruiken om een nog waardiger kampioen te worden. Dat is onze mentaliteit en ik zie die volledig terug bij Oscar Piastri, bij Lando Norris en bij het hele team."
De grootste klap is volgens Stella het verlies van kostbare WK-punten. Mercedes staat na twee opeenvolgende één-tweetjes al 80 punten voor op McLaren, dat nu derde staat in het constructeurskampioenschap. Zowel McLaren als Red Bull Racing bleven qua snelheid achter bij Mercedes en Ferrari tijdens de openingsraces.
Historische parallel: McLaren's moeilijke seizoenstarts
Voor McLaren voelt deze valse start pijnlijk bekend. In 2013 begon het team als favoriet, maar technische problemen kostten hen het kampioenschap voordat het goed en wel begonnen was. Interessant is dat dit exact andersom ligt ten opzichte van vorig seizoen. In 2025 startte McLaren als underdog en groeide het team race na race naar de dubbele titel. Nu beginnen ze als titelverdediger en staan ze derde met slechts 18 punten uit vier races.
De cijfers zijn genadeloos. Mercedes heeft na twee weekenden al 98 punten gescoord, McLaren slechts 18. Dat is een achterstand van 80 punten, of wel het equivalent van meer dan vier raceoverwinningen. Ter vergelijking: vorig seizoen won McLaren het constructeurskampioenschap met een marge van slechts 14 punten op Red Bull. Elke race zonder punten is nu dubbel pijnlijk.
Opvallend is hoe kwetsbaar de huidige generatie F1-auto's blijkt te zijn. Vier auto's die de start niet haalden in China, dat hebben we sinds het begin van het hybride tijdperk in 2014 zelden gezien. De complexiteit van de aandrijflijn, met name de integratie tussen de verbrandingsmotor en de elektrische componenten, vraagt om absolute precisie. Eén fout in de software of elektronica en je staat stil.
De Mercedes-motor paradox en aerodynamische achterstand
McLaren's situatie is extra frustrerend omdat ze dezelfde krachtbron gebruiken als Mercedes, het dominante team van dit seizoen. Dat de fabrieksploeg wel presteert en McLaren niet, wijst op meer dan alleen motorproblemen. De MCL40 lijkt aerodynamisch achter te blijven, vooral in snelle bochten waar downforce cruciaal is.
Suzuka wordt hiervoor de ultieme test. Het circuit is berucht om zijn hogesnelheidspassages zoals 130R en de Spoon Curve, waar je absolute vertrouwen moet hebben in je auto. Als Piastri hier eindelijk zijn eerste race kan starten, zal de tijdsverschil met Mercedes en Ferrari direct duidelijk maken hoeveel werk de Miami-updates moeten verzetten.
De druk op die updates is immens. Norris staat zesde met 15 punten, Piastri twaalfde met 3 punten. Vorig seizoen op dit punt had McLaren al 67 punten gescoord. Het verschil? 49 punten, bijna drie raceoverwinningen. Zonder snelle verbeteringen dreigt het kampioenschap al in april beslist te worden.
Miami als keerpunt met grote updates
Het team uit Woking heeft aangegeven dat er meer uit de Mercedes-motor te halen valt, maar erkent ook dat de MCL40 zelf verbeterd moet worden. Sky Sports-commentator David Croft wijst naar de Grand Prix van Miami begin mei als mogelijk kantelpunt. "McLaren weet dat er een grote update aankomt, mogelijk voor Miami, die veel van de problemen moet oplossen waardoor ze niet competitief zijn met Mercedes."
De dubbele DNS in Shanghai toont volgens Croft de kwetsbaarheid van de huidige generatie Formule 1-auto's aan. "Twee verschillende problemen die beide auto's stilleggen is een grote zorg, maar het laat zien hoe fragiel deze machines zijn. Vier auto's kwamen niet van de grid in Shanghai en dat willen we niet zien. De betrouwbaarheid was de afgelopen jaren briljant, maar dit is een stap terug."
Croft benadrukt dat McLaren weet waar het schoort. "Ze weten dat het niet alleen om vermogen gaat. Ze kunnen aerodynamisch ook beter presteren, dus let op in Miami. Daarom is het belangrijk voor Ferrari en Mercedes om te scoren zolang McLaren en Red Bull worstelen."
Volgende kans in Japan
Voor Piastri wordt Suzuka de eerste kans om eindelijk een race te starten in 2026. De Australiër verzamelde weliswaar drie punten in de sprintrace op het Shanghai International Circuit, maar miste door de elektrische storing zijn eerste echte racestart van het seizoen. De Japanese Grand Prix van 27 tot 29 maart moet uitwijzen of McLaren de technische problemen heeft opgelost.
De druk op het team neemt toe. Als regerend kampioen verwachtte niemand zo'n valse start. Norris staat met 15 punten op de zesde plaats in het coureurskampioenschap, terwijl Piastri met slechts drie punten twaalfde is. De kloof met de koplopers groeit met elke race waarin McLaren niet volwaardig kan meedoen.
Stella's vertrouwen in de mentale kracht van zijn coureurs wordt binnenkort getest. Japan biedt een nieuwe kans, maar zonder concrete resultaten blijft het mooie woorden. De updates die voor Miami worden verwacht kunnen het tij keren, maar tot die tijd moet McLaren zien te overleven in een kampioenschap dat al dreigt weg te glippen.
❮ Vorig bericht | Volgend bericht ❯
Reacties