© 2026 Getty Images
zaterdag, 28 maart 2026 om 22:41
Charles Leclerc haalde na de kwalificatie in Japan bikkelhard uit naar de nieuwe F1-reglementen van 2026. De Ferrari-coureur noemde de situatie via de boordradio "een fucking grap", terwijl Andrea Kimi Antonelli zijn tweede poleposition op rij pakte. Max Verstappen beleefde opnieuw een drama en werd in Q2 uitgeschakeld.
Antonelli zette op het Suzuka International Circuit zijn sterke vorm voort. De Mercedes-coureur, die vorige week in China zijn eerste Grand Prix won, domineerde ook de kwalificatie in Japan. Voor de jonge Italiaan loopt het seizoen uitstekend, maar niet iedereen deelde zijn vreugde na afloop van de sessie.
Ferrari-coureur verliest geduld met nieuwe regels
Leclerc liet zijn frustratie de vrije loop toen hij terugkeerde naar de pits. De Monegask had duidelijk moeite met de nieuwe technische reglementen die dit seizoen zijn ingevoerd. "Het is een fucking grap", klonk het via de teamradio. De Ferrari-coureur maakte duidelijk dat de veranderingen het lastig maken om een schone hotlap te rijden.
De uitbarsting van Charles Leclerc komt niet uit het niets. Meerdere coureurs hebben dit seizoen al aangegeven dat de nieuwe regels het rijden op de limiet bemoeilijken. De combinatie van gewijzigde aerodynamica en de nieuwe powerunits zorgt voor onvoorspelbaar gedrag van de auto's tijdens kwalificatiesessies.
Verstappen strandt opnieuw vroeg in kwalificatie
Terwijl Antonelli genoot van zijn tweede opeenvolgende pole, beleefde Max Verstappen een miserabel weekend. De viervoudig wereldkampioen kwam niet verder dan Q2 en start zondag vanaf de elfde positie. Het is alweer de zoveelste tegenvaller voor de Nederlander dit seizoen.
Verstappen sprak na afloop van een "onbestuurbare" Red Bull. De RB22 gedraagt zich onvoorspelbaar, vooral in de snelle bochten van Suzuka. "We hebben geen grip en geen balans", verzuchtte de Red Bull-coureur. Het team worstelt met de nieuwe technische regels en heeft nog geen oplossing gevonden voor de problemen.
Waarom Leclerc's frustratie symptomatisch is voor een groter probleem
De uitbarsting van Leclerc op de boordradio klinkt misschien als een emotionele reactie, maar wijst op een fundamenteel probleem met de 2026-reglementen. De nieuwe powerunits, die een 50/50 verdeling kennen tussen verbrandingsmotor en elektrische aandrijving, combineren slecht met de herziene aerodynamische regels. Het resultaat? Auto's die in snelle bochten als Suzuka's legendarische 130R onvoorspelbaar gedrag vertonen.
Ferrari's probleem is dat hun aerodynamische filosofie, gebaseerd op een lage downforce-opstelling voor snelheid op de rechte stukken, extreem gevoelig blijkt voor de nieuwe hybride powerunit. Wanneer het systeem schakelt tussen verbrandingsmotor en elektrische aandrijving, verandert het gewicht en de balans van de auto constant. Leclerc's "fucking grap" verwijst waarschijnlijk naar dit specifieke probleem: hij kan geen consistent gevoel opbouwen door een bocht.
Historisch gezien zagen we vergelijkbare frustraties tijdens de introductie van de V6 turbo-hybrids in 2014. Destijds klaagden coureurs massaal over het onvoorspelbare karakter van de energy recovery systems. Het kostte teams bijna twee seizoenen om dat volledig onder de knie te krijgen. Mercedes was toen het snelst met oplossingen vinden, wat resulteerde in acht opeenvolgende constructeurstitels. Die geschiedenis herhaalt zich nu mogelijk, gezien hun sterke start met Antonelli op pole.
Verstappen's dramatische seizoensstart in perspectief
Voor iemand met 71 overwinningen op zijn naam is een elfde startpositie in Suzuka pijnlijk. Maar interessant genoeg is dit niet Verstappen's eerste worsteling met grote regelwijzigingen. In 2022, toen de ground-effect auto's werden geïntroduceerd, had Red Bull Racing ook een lastige start. Ze losten het toen op met innovatieve sidepod-oplossingen. Nu lijkt dat moeilijker.
Het verschil tussen 2022 en nu? Destijds had Red Bull de luxe van tijd. Adrian Newey's team kon gedurende het seizoen doorontwikkelen. De huidige budgetcap van 135 miljoen dollar maakt dat vrijwel onmogelijk. Elke ontwikkelingsstap moet raak zijn. Red Bull's RB22 lijkt conceptueel de verkeerde richting uit te zijn gegaan, en terugkrabbelen kost zowel geld als kostbare windtunneltijd.
Kijk je naar de data van de eerste races, dan zie je een opvallend patroon. Verstappen's gemiddelde kwalificatiepositie dit seizoen is 7,3. Ter vergelijking: vorig seizoen was dat 2,1. Die verslechtering van meer dan vijf plekken zegt alles over Red Bull's huidige problematiek. Mercedes daarentegen springt van een gemiddelde van 4,8 naar 2,0. Dat is geen geluk. Dat is superieur begrip van de nieuwe regels.
De uitschakeling in Q2 betekent dat Verstappen zondag een flinke remontada moet inzetten. Vanaf P11 wordt het lastig om punten te scoren, laat staan om mee te strijden om het podium. Voor Red Bull is het een pijnlijke bevestiging dat de concurrentie dit jaar een stuk groter is dan in voorgaande seizoenen.
Mercedes viert dubbel succes in Japan
Naast de poleposition van Antonelli had ook George Russell reden tot juichen. De Brit kwalificeerde zich als derde, wat Mercedes een sterke uitgangspositie geeft voor de race. Alleen Lando Norris wist zich tussen de twee zilverpijlen te wurmen met een tweede tijd.
Lewis Hamilton had minder geluk. De zevenvoudig wereldkampioen kampte met computerproblemen en kwam niet verder dan de zesde startplek. Het is zijn laagste kwalificatieresultaat van het seizoen tot nu toe. Ferrari-teamgenoot Leclerc eindigde ondanks zijn frustratie op de vierde positie.
McLaren dreigt met gridstraf voor Norris
Bij McLaren zijn ze alert op een mogelijk probleem. Norris heeft al behoorlijk wat motorcomponenten verbruikt dit seizoen. Het team voerde voor Japan opnieuw een grote update door aan de powerunit, waardoor de Brit gevaarlijk dicht bij de limiet komt. Een gridstraf lijkt slechts een kwestie van tijd.
De situatie bij Aston Martin was ook teleurstellend. Fernando Alonso sprak na afloop van een "ongelooflijke ommekeer" bij het team. De Spanjaard had in de vrije trainingen nog goede hoop, maar zag die hoop in de kwalificatie vervliegen. Het team keerde terug op eerdere setup-keuzes, wat niet het gewenste effect had.
Voor zondag staat Antonelli op pole, met Norris naast hem op de eerste startrij. Russell start vanaf P3, Leclerc vanaf P4. Hamilton moet het vanaf P6 gaan doen, terwijl Verstappen een lastige middag tegemoet gaat vanaf de elfde positie. De vraag is of de Red Bull-coureur zich door het veld kan vechten, of dat de problemen met de auto te groot blijken.
❮ Vorig bericht | Volgend bericht ❯
Reacties