Formule1nieuws.nl Menu
Haas-teambaas Komatsu hard over Ocon: 'Niemand tevreden over zijn resultaten' © Haas F1
Nieuws

Haas-teambaas Komatsu hard over Ocon: 'Niemand tevreden over zijn resultaten'

EK
Hoofdredacteur & Oprichter • 24 jaar ervaring

 zaterdag, 07 februari 2026 om 12:27

Haas-teambaas Ayao Komatsu heeft openlijk toegegeven dat het team teleurgesteld is over de prestaties van Esteban Ocon in 2025. De ervaren Fransman werd verslagen door rookie Oliver Bearman in zowel de kwalificatie als het kampioenschap. Komatsu benadrukt dat Ocon met tien jaar F1-ervaring beter moet presteren, maar ziet ook verbeteringen richting 2026. Het team, nu met Toyota als titelsponsor, heeft beide coureurs nodig om te strijden in de competitieve middenmoot.

Haas-teambaas Ayao Komatsu stelt dat niemand tevreden is over Ocons resultaten in 2025. De Fransman eindigde met 38 punten op de vijftiende plaats, drie punten achter rookie Bearman. Ocon verloor de kwalificatiestrijd met 14-17 en worstelde vooral in de tweede seizoenshelft. Komatsu wijst op een 50-50 verdeling van schuld tussen coureur en team en verwacht verbetering in 2026.

Komatsu spaart Ocon niet na tegenvallend seizoen
Ayao Komatsu liet er tijdens de presentatie van de VF-26 geen misverstand over bestaan: Haas had meer verwacht van Esteban Ocon in 2025. De Japanse teambaas was opvallend direct in zijn analyse van de prestaties van de ervaren Fransman.

"Als je puur naar de sportieve resultaten kijkt, zonder in de details te treden, is niemand tevreden over Estebans sportieve resultaat van vorig jaar," verklaarde Komatsu tegenover de media. "Hij was teamgenoot van een rookie. Ja, een geweldige rookie, maar desondanks heeft hij tien jaar F1-ervaring. Hij is een racewinnaar, hij heeft podiums behaald. We verwachtten meer van hem."

De cijfers spreken voor zich. Ocon eindigde het seizoen op de vijftiende plaats met 38 punten, terwijl Bearman met 41 punten dertiende werd. In de kwalificaties won Bearman het onderlinge duel met 14-17, waarbij hij vooral in de tweede seizoenshelft dominant was. Tot aan de Spaanse Grand Prix leidde Ocon nog met 7-3, maar daarna keerde het tij volledig.

Worsteling met de VF-25 werd erger
Ocons seizoen begon veelbelovend. In China pakte hij een vijfde plaats, destijds het beste resultaat van Haas in 2025. Maar naarmate het seizoen vorderde, kreeg de Fransman steeds meer moeite met de auto. Vooral het remgedrag zorgde voor frustratie, een probleem dat Bearman merkwaardig genoeg niet ervoer.

In Bakoe was het verschil schrijnend. Ocon klaagde over de remprestaties en eindigde ver achter zijn teamgenoot. Komatsu wees op dat weekend als voorbeeld van wat er misging. "In Bakoe was Esteban echt niet blij met het remgedrag. Hij nam enorme marges in bepaalde remzones, en dan is het game over. Ja, Bakoe was toevallig een van Ollies sterkste circuits, maar we verwachtten niet dat Estebans slechtste dag zo ver weg zou zijn."

De climax kwam in Abu Dhabi, waar Ocon op vrijdag vier tienden langzamer was dan Bearman. De Fransman vertelde aan Canal+ dat hij zich voelde als "een rookie die nog nooit een F1-auto heeft bestuurd". Hij klaagde over instabiliteit en het gevoel dat hij niet meer kon rijden. Toch presteerde hij op zaterdag en zondag plots weer op niveau, wat zijn inherente talent aantoont.

Schuld ligt niet alleen bij de coureur
Komatsu benadrukte dat de teleurstellende resultaten niet volledig aan Ocon te wijten zijn. De teambaas spreekt van een 50-50 verdeling van verantwoordelijkheid tussen coureur en team. "Het is niet totaal zijn schuld. Soms konden wij hem geen auto geven waar hij comfortabel mee was, vooral in de kwalificatie."

Het probleem zit in Ocons gevoeligheid voor het gedrag van de auto. Waar Bearman om elk probleem heen kan rijden, heeft Ocon een specifieke setup nodig om op zijn best te presteren. "Esteban is veel gevoeliger, maar zijn snelheid is er wel," aldus Komatsu. "We moeten hem een bepaalde auto geven om hem vertrouwen te geven."

De teambaas erkent dat Haas te langzaam was in het oplossen van problemen. "Dat is het punt waarvan ik voel dat wij allemaal samen, team en coureur, het vorig jaar niet goed hebben gedaan. Ik had echt het gevoel dat we daar sneller bovenop hadden moeten komen."

Wintergesprekken brengen duidelijkheid
Na afloop van het seizoen voerden Komatsu en Ocon intensieve gesprekken over de toekomst. Die besprekingen hebben volgens de teambaas voor meer begrip gezorgd over wederzijdse verwachtingen. "We begrijpen elkaar nu duidelijk, wat wij van Esteban verwachten en wat hij van het team nodig heeft."

De Barcelona-shakedown eind januari was een eerste test van de verbeterde samenwerking. Komatsu was positief over Ocons aanpak tijdens de testweek. "De manier waarop hij de Barcelona-test benaderde, was absoluut vooruitgang. We werken beter samen als team. Esteban en Ollie werken goed samen."

Opvallend was dat de feedback van beide coureurs over de VF-26 vrijwel identiek was, iets wat Komatsu als positief teken ziet voor de samenwerking. "Bij sommige tests was de feedback van Esteban en Ollie heel erg vergelijkbaar, wat echt fijn is met deze gloednieuwe reglementen."

Bearman zette de standaard in 2025
De prestaties van Oliver Bearman in zijn rookieseizoen maken Ocons cijfers extra pijnlijk. De jonge Brit, die eerder als Ferrari-invaller al een vierde plaats pakte in Saoedi-Arabië 2024, groeide in de tweede seizoenshelft uit tot de sterkste Haas-coureur.

In Mexico evenaarde Bearman het beste resultaat uit de teamgeschiedenis met een vierde plaats, na een indrukwekkende inhaalrace vanaf de negende startplek waarbij hij zelfs Max Verstappen aanviel. Hij werd de eerste Haas-coureur ooit die vier opeenvolgende races punten scoorde.

Bearman verzamelde na de zomerstop 33 punten, terwijl Ocon slechts 11 punten pakte in dezelfde periode. Het momentum lag volledig bij de rookie, die desondanks ook fouten maakte, waaronder een crash in de pitstraat op Silverstone en diverse bijna-schorsingen door strafpunten.

Toyota-partnerschap verhoogt de druk
Het seizoen 2026 markeert een nieuw tijdperk voor Haas. Het team opereert nu als TGR Haas F1 Team, met Toyota Gazoo Racing als titelsponsor. De Japanse autofabrikant heeft zijn technische samenwerking met Haas uitgebreid en brengt extra middelen en expertise in.

Die investering verhoogt de verwachtingen. Haas eindigde in 2025 als achtste in het constructeurskampioenschap met 79 punten, een verbetering ten opzichte van de 58 punten in 2024, maar een positie lager door de felle concurrentie in de middenmoot. Met Toyota aan boord wil het team hogerop komen.

Komatsu benadrukt dat Haas beide coureurs op topniveau nodig heeft. "We hebben echt twee coureurs nodig dit jaar. We hadden ze vorig jaar ook allebei nodig, maar we hebben ze dit jaar nog meer nodig."

Reservecoureur Doohan wacht op zijn kans
De kritiek van Komatsu op Ocon komt op een moment dat Jack Doohan is aangesteld als reservecoureur van Haas. De Australiër, die eind 2024 zijn Alpine-zitje verloor na slechts vijf races, hoopt via Haas terug te keren op de grid.

De druk op Ocon is daarmee concreet. Als de Fransman opnieuw achterblijft bij Bearman, staat er een hongerige vervanger klaar. Komatsu heeft al laten doorschemeren dat consistentie cruciaal is. "Er zijn geen gemeenschappelijke onderliggende factoren, geen wondermiddel. Het is gewoon een proces, hoe we samenwerken om sneller tot de kern te komen."

Voor Ocon is 2026 een make-or-break seizoen. Met tien jaar ervaring en een raceoverwinning op zijn naam heeft hij de kwaliteiten om te presteren, maar hij moet bewijzen dat hij ook met deze generatie auto's het maximale eruit kan halen. De woorden van Komatsu laten geen ruimte voor twijfel: er wordt méér verwacht.


❮ Vorig bericht | Volgend bericht ❯

Reacties

;