Formule1nieuws.nl Menu
Advertentie
Ferrari verliest op topsnelheid: 0,148 seconden achter Mercedes in Shanghai © 2026 Getty Images
Nieuws

Ferrari verliest op topsnelheid: 0,148 seconden achter Mercedes in Shanghai

EK
Hoofdredacteur & Oprichter • 24 jaar ervaring

 dinsdag, 17 maart 2026 om 20:47

Mercedes domineert het seizoen 2026 met een voorsprong die zelfs groter is dan Red Bulls dominantie in 2023. Ferrari lijkt dichtbij te komen door sterke starts en felle gevechten, maar de harde cijfers vertellen een ander verhaal. Na twee races bedraagt het gat in racetempo gemiddeld 0,61 seconden per ronde. Dat is meer dan vorig jaar, toen Ferrari als vierde team 'slechts' 0,55 seconden achterstand had op McLaren.

De telemetrie-data uit Shanghai toont precies waar het misgaat. In de eerste sector van het circuit was Mercedes slechts 0,060 seconden sneller dan Ferrari tijdens de kwalificatie. In het kronkelige tweede gedeelte, zonder noemenswaardige rechte stukken, noteerde Charles Leclerc zelfs de snelste tijd: 0,004 seconden rapper dan Kimi Antonelli. Pas in de derde sector, gedomineerd door topsnelheid, liep het verschil op.

Super-clipping maakt het verschil
Lewis Hamilton verloor in die slotfase 0,148 seconden op polesitter Antonelli, terwijl Leclerc maar liefst 0,263 seconden moest toegeven. Het probleem zit niet alleen in de lagere topsnelheid, maar vooral in wat engineers 'super-clipping' noemen. Mercedes verliest aanzienlijk minder snelheid aan het einde van de rechte stukken door slimmer energiebeheer. In Melbourne speelde dit factor een nog grotere rol, waardoor het gat daar opliep tot 0,809 seconden in de kwalificatie. In Shanghai kromp dat naar 0,351 seconden, maar dat kwam vooral doordat energiemanagement op het Chinese circuit minder belangrijk is.

De pure cijfers zijn onverbiddelijk. In Australië was Ferrari 0,64 seconden per ronde trager in racetempo, gecorrigeerd voor strategieverschillen. In China werd dat 0,58 seconden. Het gemiddelde van 0,61 seconden per ronde zou vorig seizoen niet eens genoeg zijn geweest om Q3 te halen. De nieuwe reglementen hebben het veld verder uit elkaar getrokken, maar dat verklaart niet waarom Ferrari nu verder achterloopt dan in 2025.

Bandenslijtage wordt fataal in tweede helft stint
De fase na de safety car-herstart op ronde 14 in Shanghai laat het tweede grote probleem zien. Ferrari wist George Russell op de baan in te halen en hield hem vervolgens lange tijd achter zich. De Italiaanse wagens brachten de banden duidelijk sneller op temperatuur. Tussen ronde 14 en 29 reden de Ferrari-coureurs gemiddeld 1:37.2, terwijl Antonelli vooraan 1:36.9 noteerde. Slechts drie tienden verschil, ondanks dat de Ferrari's constant met elkaar en Russell aan het vechten waren.

Maar na ronde 30 kantelde het beeld compleet. Van ronde 30 tot 56 reed Mercedes gemiddeld 1:35.8, terwijl Ferrari niet verder kwam dan 1:36.5. Het gat groeide ineens naar zeven tienden per ronde, juist toen de intense gevechten voorbij waren. De degradatiedata geeft een verklaring: over de volledige racedistantie verloor Mercedes gemiddeld 0,021 seconden per ronde door bandenslijtage. Ferrari verloor 0,037 seconden per ronde, bijna het dubbele.

Waarom super-clipping Ferrari's achilleshiel is
Het concept van super-clipping klinkt technisch, maar de impact is vernietigend simpel. Waar het om draait: hoe lang kun je maximaal vermogen uit je batterij halen voordat je moet 'clippen', oftewel terugschakelen in energie-inzet? Mercedes heeft dit kennelijk perfect onder de knie. Hun systeem behoudt snelheid tot diep in de remzone, terwijl Ferrari's MGU-K al eerder stopt met leveren.

Die 0,148 seconden verlies van Hamilton in sector drie? Dat is puur energiemanagement. En Leclerc's 0,263 seconden? Nog pijnlijker. Wat dit onthult is een fundamenteel ontwerpverschil in de power unit filosofie. Ferrari koos blijkbaar voor agressievere deployment aan het begin van rechte stukken, goed voor spectaculaire starts en inhaalacties. Maar tegen het einde van die rechte stukken verdampt dat voordeel. Mercedes' aanpak is conservatiever maar efficiënter over een volledige ronde.

Interessant is dat dit patroon exact lijkt op 2014, het eerste jaar van de V6 hybride-era. Destijds domineerde Mercedes omdat ze energiemanagement begrepen als geen ander. Ferrari worstelde toen ook met deployment-strategieën en verloor regelmatig zes tot zeven tienden per ronde. Die achterstand kromp pas in 2017-2018 toen Maranello hun complete power unit filosofie herzagen. De vraag is nu: hoeveel tijd heeft Ferrari deze keer nodig voor zo'n fundamentele koerswijziging?

De degradatiecijfers ontmaskeren een ontwerpfout
Die 0,037 seconden bandenslijtage per ronde tegenover Mercedes' 0,021 seconden, dat verschil klinkt minimaal. Maar reken het door over een 56 ronden durende race en je verliest bijna een seconde puur door degradatie. Dat verklaart waarom Ferrari's racetempo ineenstort na ronde 30, precies wanneer de banden uit hun optimale werkvenster raken.

De SF-26 heeft kennelijk te veel downforce-inefficiëntie. Waarschijnlijk genereert de vloer pieken in druk die de banden overbelasten in lange bochten. Shanghai heeft relatief weinig langzame corners, dus daar valt het nog mee. Maar denk vooruit naar Barcelona of Silverstone, circuits vol middelsnelle bochtenwerk. Daar kan dit probleem exploderen naar een seconde per ronde achterstand.

Ferrari's historische data toont een patroon: in 2020 hadden ze exact hetzelfde probleem met de SF1000. Toen verloren ze gemiddeld 0,041 seconden per ronde aan degradatie, bijna identiek aan nu. Die auto werd later het seizoen iets beter, maar bleef fundamenteel gehandicapt. Het verschil? In 2020 had Ferrari een zwakke power unit als excuus. Nu is hun motor competitief, wat betekent dat het chassis zelf de boosdoener is. Dat is eigenlijk nog zorgwekkender, want aerodynamische herinrichting kost maanden ontwikkeltijd.

Kijkend naar Mercedes' 131 overwinningen in hun historie, waarvan 111 in het hybride tijdperk sinds 2014, zie je een team dat energiemanagement en bandenbescherming tot kunst heeft verheven. Ferrari's 249 overwinningen klinken indrukwekkend, maar slechts 24 daarvan kwamen in het hybride-tijdperk. Dat zegt genoeg over waar de zwakte zit.

Een patroon tekent zich af. Mercedes heeft iets langer nodig om de banden in het optimale werkvenster te krijgen, maar houdt ze daar veel langer. Tegen het einde van een stint lijdt de Duitse renstal veel minder onder degradatie dan Ferrari. In Melbourne was hetzelfde zichtbaar: op de medium band aan het begin van de race kon Leclerc lang standhouden tegen Russell, maar op de harde compound in de tweede stint verdween het voordeel. Ferrari had banden die 13 ronden verser waren, wat theoretisch negen tienden per ronde sneller zou moeten zijn. In werkelijkheid was Leclerc slechts drie honderdsten rapper dan Russell. De harde C3-compound werkte simpelweg niet op de SF-26.

Verder achterop dan in 2025
De vergelijking met voorgaande seizoenen maakt de situatie nog pijnlijker. In 2025 was Ferrari het vierde team in het veld, maar bedroeg de achterstand op McLaren gemiddeld 0,55 seconden per ronde in racetempo. Nu staat de teller na twee races al op 0,61 seconden achterstand op Mercedes. Ook in kwalificatie is het verschil gegroeid: vorig jaar 0,44 seconden gemiddeld, nu al 0,58 seconden na slechts twee weekenden.

Mercedes' huidige dominantie overtreft zelfs die van McLaren in 2025, toen het verschil 0,31 seconden bedroeg. Ook Red Bulls verpletterende 2023-seizoen, waarin Max Verstappen 19 van de 22 races won, kende een kleinere voorsprong van 0,57 seconden. Zelfs in 2020, het jaar van het beroemde DAS-systeem en 13 zeges uit 17 races, was Mercedes statistisch gezien minder dominant met 0,55 seconden voorsprong op Red Bull. Voor vergelijkbare cijfers moet je terug naar 2014-2016, opnieuw de Mercedes-jaren.

Een vuistregel in de Formule 1 stelt dat teams tijdens een seizoen, inclusief winterstop, ongeveer acht tienden per ronde vinden door ontwikkeling. Als die regel nu geldt, loopt Ferrari bijna een volledig ontwikkelingsjaar achter. Tegelijkertijd zal Mercedes ook niet stilzitten. Wel kunnen de ontwikkelingssnelheden momenteel hoger liggen dan normaal, omdat de nieuwe reglementen nog vers zijn en teams meer potentieel hebben om te ontdekken.

De sterke starts van Ferrari en de regelmatige gevechten met Mercedes wekken de indruk van een close strijd. Maar die battles ontstaan vaak kunstmatig door slim batterijgebruik aan het begin van de race. Leclerc kon in Melbourne lang Russell achter zich houden, vermoedelijk mede dankzij boost-modus die hem kunstmatig vooraan hield. Zodra de race zich stabiliseert en pure snelheid telt, verdwijnt Ferrari naar achteren.

De realiteit is helder: Mercedes domineert sterker dan ooit. Ferrari heeft nog een enorme hoeveelheid werk te verzetten voordat het team op pure pace kan meestrijden om overwinningen. De kans op de wereldtitel lijkt met deze cijfers ver weg.


❮ Vorig bericht | Volgend bericht ❯

Reacties

;