Formule1nieuws.nl Menu
Advertentie
F1 dreigt races te verliezen: april zonder Grand Prix door conflict © Audi Revolut F1 Team
Nieuws

F1 dreigt races te verliezen: april zonder Grand Prix door conflict

EK
Hoofdredacteur & Oprichter • 24 jaar ervaring

 donderdag, 05 maart 2026 om 12:01

De Formule 1 staat voor een uitzonderlijk scenario waarbij de maand april mogelijk helemaal zonder races komt te zitten. Door het aanhoudende conflict in het Midden-Oosten lijkt de kans steeds groter dat zowel Bahrein als Saudi-Arabië van de kalender verdwijnen. Het tijdsvenster om tot een oplossing te komen wordt met de dag kleiner, terwijl de logistieke puzzel steeds complexer wordt.

Zoals eerder deze week gemeld, worden er noodplannen besproken voor het geval de races van volgende maand in Bahrein en Saudi-Arabië geannuleerd moeten worden. Iran reageerde op aanvallen van de Verenigde Staten en Israël door raketten af te vuren op buurlanden, evenals Dubai, Abu Dhabi, Oman en Qatar.

In Bahrein werd een Amerikaanse basis getroffen waar de 5th Fleet gestationeerd is. Ook energiefaciliteiten in Saudi-Arabië zijn geraakt. Donderdag werden opnieuw explosies gemeld in Bahrein, wat de situatie verder compliceert.

In eerste instantie was er hoop op een snelle oplossing van de crisis. De aanpak was rustig en bedachtzaam, zonder overhaaste beslissingen. Het wordt nu steeds duidelijker dat een spoedige oplossing onwaarschijnlijk is geworden.

Logistieke nachtmerrie dreigt
De Formule 1 volgt de situatie nauwlettend en werkt nauw samen met de relevante autoriteiten. Toch tikt de klok door en moet de sport binnenkort een besluit nemen over het doorgaan van beide races.

De logistieke uitdaging groeit met de dag. De vracht van de race in China volgende week is nodig voor het evenement in Bahrein. Met alle export- en douaneprocedures moet er idealiter tegen het midden of einde van volgende week een beslissing vallen.

Daarnaast moet het internationale vliegveld van Manama in Bahrein als veilig worden bestempeld voor vliegverkeer. Op dit moment geldt het luchtruim boven het Midden-Oosten als no-go zone voor de luchtvaart.

Zelfs als het conflict de komende dagen zou eindigen, zijn er nog talrijke factoren waarmee rekening gehouden moet worden. De Formule 1 heeft altijd benadrukt dat de veiligheid van het personeel voorop staat bij elke beslissing.

Financiële impact loopt in de miljoenen
Wat betreft de organisatiekosten behoren Bahrein en Saudi-Arabië tot de duurste races op de kalender. Samen betalen beide landen minstens 100 miljoen dollar aan hosting fees.

Historische parallel: wanneer geopolitiek de kalender herschreef

Dit is niet de eerste keer dat de Formule 1 geconfronteerd wordt met geopolitieke turbulentie in het Midden-Oosten. In 2011 werd de Bahrein Grand Prix geannuleerd vanwege de Arabische Lente, wat leidde tot een vergelijkbare kalendercrisis. Destijds koos de FIA uiteindelijk voor een extra race op het seizoenseinde, maar die luxe hebben ze nu niet. Het verschil? In 2011 ging het om één race, nu staan er twee op het spel met een gecombineerde waarde van 100 miljoen dollar.

Wat velen vergeten is dat de sport toen ook te maken kreeg met hevig kritiek over het terugkeren naar Bahrein in 2012, terwijl de politieke situatie nog fragiel was. Die beslissing vormde een precedent: economische belangen wogen zwaarder dan veiligheidszorgen. Nu draait het script. Met aanvallen op Amerikaanse militaire bases en energiefaciliteiten is de situatie fundamenteel anders. Het luchtruim classificeren als no-go zone laat weinig ruimte voor discussie.

De afhankelijkheid van het Midden-Oosten is sinds 2011 alleen maar toegenomen. Waar de regio destijds twee races telde, zijn dat er nu vijf: Bahrein, Saudi-Arabië, Qatar, Abu Dhabi en mogelijk binnenkort Oman. Dat is bijna een kwart van de kalender. Die strategie, gedreven door hoge hosting fees tussen de 40 en 55 miljoen dollar per race, maakte de sport financieel gezonder maar geografisch kwetsbaarder.

De logistieke domino die niemand wil zien vallen

Hier komt de werkelijke complexiteit naar boven. De vracht van Shanghai, die op 30 maart finisht, moet binnen tien dagen in Bahrein zijn voor opbouw op 10 april. Dat betekent: uitladen in China, containers naar de haven, scheepvaart naar de Golfregio, douane, en transport naar het circuit. Normaal gesproken een strak maar haalbaar schema. Nu? Een logistieke nachtmerrie.

En dan hebben we het nog niet eens over het personeel. Ongeveer 1.200 teamleden plus 800 FOM-medewerkers moeten vervoerd worden. Commerciële vluchten door het Midden-Oosten zijn grotendeels stilgelegd. Chartermaatschappijen die normaal F1-personeel vervoeren, mijden de regio volledig. Zelfs als het conflict morgen eindigt, hebben luchtvaartmaatschappijen dagen nodig om veiligheidsbeoordelingen uit te voeren.

De vervangende circuits, hoe aantrekkelijk ook op papier, bieden geen realistische uitweg. Imola zou theoretisch kunnen, maar het circuit heeft geen actieve marshals gecontracteerd voor april. Portimão kampte al jaren met financiële problemen na hun laatste F1-race in 2021. Istanbul? Dat werd woensdag zelf doelwit van raketaanvallen. Opvallend genoeg blijft iedereen naar Europa kijken, maar niemand durft de benodigde 35 tot 45 miljoen dollar hosting fee te garanderen zonder maanden voorbereidingstijd voor kaartverkoop.

Het scenario van een lege april wordt dus geen kwestie van willen, maar van kunnen. En dat laatste lijkt steeds minder waarschijnlijk.

In dit stadium zou een force majeure leiden tot annulering van beide evenementen. Omdat het onveilig is voor de Formule 1 om beide landen te bezoeken, hoeven de fees niet betaald te worden. Dit betekent wel een aanzienlijk tekort in de jaaromzet van de sport.

Hoewel er deze week verschillende vervangingsopties zijn onderzocht, wordt nu steeds duidelijker dat er mogelijk helemaal geen race zal zijn tussen de Grand Prix van Japan eind maart en Miami begin mei.

Circuits als Imola in Italië, Portimão in Portugal en Istanbul zijn allemaal genoemd als potentiële gastheren. Turkije werd woensdag echter ook aangevallen, waarbij raketten werden neergeschoten toen ze het Turkse luchtruim binnendrong.

Vervangingsraces nauwelijks haalbaar
De grootste zorg voor elke potentiële organisator in bijvoorbeeld Italië of Portugal is de logistieke uitdaging om op zo'n korte termijn een race te organiseren. Daarnaast moet er voldoende geld worden terugverdiend via kaartverkoop om de hosting fee te dekken.

De Formule 1 en verschillende circuits reageerden in 2020 snel toen corona toesloeg. Destijds was er echter meer tijd beschikbaar om met potentiële organisatoren te overleggen en een kalender samen te stellen. Nu is tijd een luxe die de sport niet heeft.

Het scenario van een lege aprilmaand lijkt steeds realistischer te worden. Voor teams betekent dit een langere periode zonder raceactiviteit, wat ook invloed heeft op sponsorverplichtingen en mediarechten. De televisiezenders die miljoenen betalen voor uitzendrechten zullen compensatie eisen voor gemiste races.

Voor de coureurs betekent een maandenlange pauze tussen Japan en Miami ook een ongebruikelijke onderbreking in het seizoensritme. Normaal gesproken bouwt het momentum in de eerste maanden van het seizoen juist op, met teams die updates doorvoeren en coureurs die in hun vorm groeien.

De situatie onderstreept de kwetsbaarheid van een sportkalender die steeds meer afhankelijk is geworden van races in politiek gevoelige regio's. De Formule 1 heeft de afgelopen jaren het aantal races in het Midden-Oosten uitgebreid, aangetrokken door de hoge hosting fees en moderne faciliteiten. Die strategie staat nu onder druk door de onvoorspelbare geopolitieke ontwikkelingen in de regio.


❮ Vorig bericht | Volgend bericht ❯

Reacties

;