© Aston Martin
maandag, 02 maart 2026 om 19:31
Martin Brundle trekt aan de bel: Aston Martin verkeert in 'enorme problemen' voorafgaand aan de seizoensopener in Melbourne. Het team uit Silverstone kampt met aanhoudende betrouwbaarheidsproblemen aan de Honda-krachtbron, en er blijven grote vraagtekens hangen over hoeveel van het programma het team überhaupt kan afwerken in Australië.
Het Formule 1-team zal aanwezig zijn op het Albert Park-circuit, maar de vraag is niet of ze komen opdagen, maar hoeveel ronden ze daadwerkelijk kunnen rijden. Na een rampzalige testperiode in Bahrein, waar de AMR26 op de voorlaatste dag tot stilstand kwam door ernstige motorproblemen, is de onzekerheid groot.
Honda ontdekt vibratieprobleem in batterij
Op de slotdag van de wintertest wist Lance Stroll slechts zes korte runs af te leggen. Het waren letterlijk in-en-out rondjes, waarbij de Canadees nauwelijks tot een representatieve rondetijd kwam. Bij uitgebreide tests op het hoofdkwartier van Honda in Sakura kwam de oorzaak aan het licht: vibraties binnen de krachtbron tasten de batterij aan.
De Japanse motorfabrikant waarschuwde direct dat er geen snelle oplossing voorhanden is. Volgens informatie van
RacingNews365
blijven er aan de kant van de krachtbron veel onzekerheden bestaan als het gaat om het operationeel houden van de auto. Het team richt zich in Melbourne vooral op het verzamelen van data en het begrijpen of Honda vooruitgang heeft geboekt met het oplossen van de problemen.
Brundle vreest voor 107-procent regel
Oud-coureur en Sky Sports F1-commentator Martin Brundle ziet Aston Martin voor een enorme uitdaging staan. Hij suggereert zelfs dat beide coureurs tijdens de kwalificatie buiten de vereiste 107-procent tijd zouden kunnen vallen, wat zou betekenen dat ze toestemming nodig hebben van de wedstrijdleiding om überhaupt aan de race te mogen beginnen.
"Het is me duidelijk dat de correlatie tussen de windtunnel, de digitale windtunnel, de CFD en de stopwatch op het circuit er mijlenver naast zit. De auto zag er allesbehalve stabiel uit toen hij wel reed," aldus Brundle in zijn analyse. De Brit wijst op fundamentele problemen die verder reiken dan alleen de betrouwbaarheid van de motor.
Technische parallellen met Honda's vorige terugkeer
De problemen die Honda nu ervaart roepen herinneringen op aan hun woelige terugkeer in 2015 met McLaren. Toen kampte de Japanse fabrikant ook met fundamentele betrouwbaarheidsproblemen, zij het van een andere aard. Destijds waren het vooral thermische issues en het size-zero concept dat roet in het eten gooide. Nu gaat het om vibraties die de batterij aantasten, wat eigenlijk nog zorgwekkender is. Waarom? Omdat het hybride-tijdperk al tien jaar loopt. Honda had deze kinderziektes eigenlijk achter zich moeten laten.
De batterijproblematiek is extra pijnlijk omdat het Energy Recovery System (ERS) zo'n cruciale rol speelt in het huidige reglement. We praten over ongeveer 160 pk extra vermogen dat via de MGU-K vrijkomt. Zonder betrouwbare batterij kun je dat vermogen niet consistent leveren. Het verklaart waarom Stroll in Bahrein alleen korte runs kon doen: bij langere stints bouwt de vibratie zich op en raakt de batterij beschadigd. Voor teams met Mercedes- of Ferrari-motoren is dit ondenkbaar. Zij hebben al maanden data van betrouwbare long runs.
Wat de situatie extra complex maakt is het budgetplafond van 135 miljoen dollar. Elke vervangen batterij tikt aan. Honda moet nu kiezen: snel een quick-fix implementeren die misschien niet optimaal is, of tijd nemen voor een grondige oplossing terwijl de punten wegvloeien. Bij hun vorige samenwerking met McLaren hadden ze die luxe nog, geen budgetplafond destijds. Nu telt elke euro dubbel.
De 107-procent regel: historische context en reële dreiging
Brundle's waarschuwing over de 107-procent regel is geen loze kreet. Kijk naar de cijfers: in 2025 won Verstappen de laatste drie races, zijn dominantie blijft. De klokverschillen vooraan zijn miniem. Als de top in Q1 bijvoorbeeld een 1:17.500 rijdt, moet Aston Martin binnen 1:22.907 blijven. Dat klinkt ruim, maar met een auto die nauwelijks een representatieve run heeft gereden? Dat wordt spannend.
Historisch gezien kwam de regel vooral in het begin van het huidige tijdperk voor. In 2012 vielen tijdens de Australische GP zes auto's buiten de 107 procent, allemaal van nieuwkomers HRT en Marussia. Zij kregen toestemming om te starten omdat ze in vrije trainingen wel potentie hadden getoond. Maar Aston Martin is geen nieuwkomer. Dit is een team met een budget van honderden miljoenen, met Fernando Alonso achter het stuur. Een coureur met 32 overwinningen en 106 podiums die toestemming moet vragen om te mogen starten? Dat zou een PR-ramp zijn.
Het datanadeel dat Brundle noemt is immens. Mercedes heeft Alpine, Williams en Racing Bulls naast hun fabrieksteam. Dat zijn letterlijk vier keer zoveel kilometers, vier verschillende chassis-filosofieën die dezelfde motor gebruiken. Als er een patroon zit in motorgedrag, zie je dat meteen. Honda heeft alleen Aston Martin. Nul vergelijkingsmateriaal betekent dat elk probleem in isolatie moet worden opgelost. Geen wonder dat het team in Melbourne vooral hoopt op damage control en dataverzameling.
Datanadeel ten opzichte van concurrentie
Een bijkomend probleem voor Aston Martin is het gebrek aan vergelijkingsmateriaal. Waar Mercedes over vier teams beschikt die met hun krachtbron rijden, en Ferrari drie klantenteams heeft, staat Honda er alleen voor met Aston Martin als enige afnemer. "Kun je je voorstellen hoeveel data Mercedes heeft na negen dagen testen met vier teams?" vraagt Brundle zich retorisch af.
"Ferrari heeft drie teams op de baan. Audi heeft het goed gedaan, maar heeft alleen zichzelf. Honda heeft alleen Aston Martin. En als die Aston Martin niet rondrijdt, wat grotendeels het geval was, hebben ze nul data. Het is een sneeuwbaleffect voor hen, en ze verkeren in enorme problemen."
Het team verbruikt bovendien al flink wat van het budget aan de motorkant door het vervangen van onderdelen en batterijen. Met het budgetplafond in het achterhoofd is dit een zorgwekkende ontwikkeling zo vroeg in het seizoen.
Optimisme ondanks problemen
Toch is er binnen het team voorzichtig optimisme te bespeuren. Men hoopt dat Honda stappen heeft gezet in het aanpakken van de betrouwbaarheidskwesties. Het weekend in Melbourne moet uitwijzen of die hoop gegrond is. Het team zal elk rondje benutten om zoveel mogelijk informatie te verzamelen over het gedrag van de krachtbron onder raceomstandigheden.
Voor Fernando Alonso en Lance Stroll wordt het een weekend van damage control. De tweevoudig wereldkampioen uit Spanje zal al zijn ervaring nodig hebben om het maximale uit de beschikbare sessietijd te halen. Beide coureurs weten dat elk rondje telt in de zoektocht naar oplossingen.
Brundle sluit niet uit dat Aston Martin zich uit de problemen kan werken, maar benadrukt dat tijd een cruciale factor is. "Ik weet zeker dat ze de middelen en het intellectuele vermogen hebben om hier iets aan te doen. Maar het gaat tijd kosten." Voor een team met ambities om vooraan mee te doen, is dit een bittere pil om te slikken aan het begin van wat een veelbelovend seizoen had moeten worden.
❮ Vorig bericht | Volgend bericht ❯
Reacties